×

Stručnjaci otkrivaju koje stvari nikada ne biste trebali kupovati rabljene

Stručnjaci otkrivaju koje stvari nikada ne biste trebali kupovati rabljene

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

PREDNOSTI nabave rabljenih stvari su velike i raznolike. Osim što su često značajno jeftiniji od novih, rabljeni predmeti pružaju mogućnost pronalaženja rijetkih i jedinstvenih komada. Kupovina na buvljacima i u second hand trgovinama je održiva i ekološki prihvatljiva praksa, a za mnoge je ljude i zabavan i pristupačan hobi. Ipak, postoje određeni artikli koje, iz niza važnih razloga, nikada ne biste trebali kupovati rabljene. Prilikom sljedeće kupovine rabljenih stvari, preskočite ove predmete.

Jastuci

Preporučljivo je kupovati nove jastuke za krevet i navlake umjesto rabljenih. “Ne možete znati gdje su bili ili kako su korišteni”, ističe Alexandra von Gymnich-Scully, dizajnerica interijera i vlasnica tvrtke Rustic Rooster Interiors za magazin Martha Stewart. Jastuci, kao i ostali tapecirani predmeti, nose rizik od prenošenja ušiju i različitih klica i bakterija.

Madraci

Andi Morse, dizajnerica interijera iz Atlante, ističe da je madrac definitivno nešto što nikada ne bi kupila rabljeno. “Prvo, netko drugi je spavao na njemu i stvorio udubljenja koja vam mogu biti neugodna. Također, stjenice su nešto što zapravo nikada ne znate i ne bih željela preuzeti taj rizik”. Isto vrijedi i za posteljinu, bez obzira na to koliko je oprana. Madrace i posteljinu uvijek je bolje kupiti potpuno nove jer su najčišći i najsigurniji. 

Kacige

Ako se bavite skijanjem, biciklizmom ili skateboardom, važno je uvijek nabaviti nove kacige, a nikako koristiti rabljene. Kacige su konstruirane kako bi podnijele snažne udarce i trebale bi se zamijeniti nakon određenog vremenskog razdoblja. Nema načina da se utvrdi koliko je prethodna kaciga korištena ili može li pravilno apsorbirati udarce u slučaju pada.

Luksuzni proizvodi bez prethodne provjere autentičnosti

Izbjegavajte kupovinu luksuznih proizvoda, poput torbi i cipela, bez prethodne provjere njihove autentičnosti. Kupci koji ne sumnjaju mogli bi na kraju platiti visoku cijenu za neautentičan predmet. 

Dječji krevetići

Unatoč mogućoj kvaliteti izrade, vintage i rabljeni krevetići obično nisu najbolji izbor za vašu bebu. “Stalne promjene sigurnosnih standarda i povlačenja proizvoda čine rabljeni krevetić vjerojatno nesigurnim”, upozorava Andi Jenkins, prodavačica starinskih proizvoda i dizajnerica interijera.

Uređaji 

Kućanski uređaji su važan dio svakodnevnog života i mogu biti skupi kada se kupuju potpuno novi, ali Morse tvrdi da je to puno bolja investicija od rabljene opcije. “Nemate pravu predstavu o njihovom stvarnom stanju, koliko su korišteni i postoje li uopće jamstva na njih”, rekla je Morse za časopis Southern Living.

Autosjedala

Autosjedalice su skupe, a djeca ih brzo prerastu, no roditelji bi se trebali suzdržati od kupnje rabljenih. Isti je razlog kao i kod krevetića – sigurnost.

Kupaći kostimi i donje rublje

Ove dvije vrste odjeće trebale bi se nabavljati u novom stanju. Čak i nakon pranja, nije pretjerano higijenski jer nikada ne znate koliko bakterija, tjelesnih tekućina i sličnih izlučevina može ostati, a da toga niste svjesni.

Neljepljivo posuđe

Mnogi vole posuđe s neprianjajućim premazom zbog lakšeg čišćenja, ali stariji komadi s ovom značajkom nisu najsigurniji i ne bi ih trebalo kupovati rabljene. Stari lonci i tave s neprianjajućim premazom obično su izrađeni od otrovnih materijala koji mogu biti opasni ako se posuđe ogrebe ili zareže. Umjesto toga, počastite se jeftinim novijim komadima koji su u skladu s trenutnim zdravstvenim standardima.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Post Comment