×

Predstavljen žiri Pulskog filmskog festivala, među članovima je i Nebojša Slijepčević

Predstavljen žiri Pulskog filmskog festivala, među članovima je i Nebojša Slijepčević

DOBITNICA Velike zlatne Arene Mirta Puhlovski, glumci Nina Violić i Goran Marković, dobitnici Arena za glumačka ostvarenja, montažerka Nina Velnić te Zlatnom palmom nagrađeni redatelj Nebojša Slijepčević članovi su ocjenjivačkog suda 71. Pulskog filmskog festivala.

Peteročlani žiri, kako su u četvrtak naveli iz Pula Film Festivala, odlučivat će o dobitnicima dvadeset Zlatnih arena. U natjecateljskoj konkurenciji glavnog programa su 22 filma, po 11 u sekciji Hrvatski film i u sekciji Hrvatske manjinske koprodukcije. 

Članica žirija Mirta Puhlovski prošle je godine s Vedranom Pribačić nagrađena za Veće od traume, prvi dokumentarac koji je na Pulskom filmskom festivalu osvojio Veliku zlatnu arenu za najbolji film. Goran Marković nagradu je dobio za glavnu mušku ulogu u Sigurnom mjestu, a poznat je i po ulogama u nagrađivanim filmovima Zvizdan, Aleksi i Tereza37. 

Glumica i redateljica Nina Violić za svoje je uloge dobila niz priznanja, među kojima i Zlatnu arenu za ulogu u filmu Blagajnica hoće ići na more, a prije dvije godine u Puli prikazan je njezin dugometražni režijski prvijenac Baci se na pod za koji je nagrađena Brezom za najbolju debitanticu. 

Nina Velnić nagrađivana je montažerka koja iza sebe ima brojne televizijske dokumentarne i igrane filmove i serije, među kojima su Mjenjačnica, Počivali u miru, Jedna od nas i Betonski spavači. 

Nebojša Slijepčević trenutačno je najistaknutiji hrvatski redatelj: nedavno je osvojio Zlatnu palmu u Cannesu za svoj kratkometražni igrani film Čovjek koji nije mogao šutjeti, a znamo ga i po vrsnim dokumentarcima Gangster te voli i Srbenka.

Hrvatski filmovi na festivalu

Hrvatski filmovi konkuriraju za 16 nagrada, a natječu se Bosanski lonac (r. Pavo Marinković), Božji gnjev (r. Kristijan Milić), Frka (r. Svebor Mihael Jelić), Naša djeca (r. Silvestar Kolbas), Proslava (r. Bruno Anković), Slatka Simona (r. Igor Mirković), Svemu dođe kraj (r. Rajko Grlić), Sveta obitelj (r. Vlatka Vorkapić), Šalša (r. Dražen Žarković), Šlager (r. Nevio Marasović) i Žena s gumenim rukavicama (r. Mario Šulina). 

Hrvatske manjinske koprodukcije natječu se za četiri Zlatne arene, u konkurenciji su naslovi Domaćinstvo za početnike (r. Goran Stolevski), Ekskurzija (r. Una Gunjak), KIX (r. Bálint Révész i Dávid Mikulán), Lost Country (r. Vladimir Perišić), M (r. Vardan Tozija), Ne očekuj previše od kraja svijeta (r. Radu Jude), Posljednji heroj (r. Žiga Virc), Radnička klasa ide u pakao (r. Mladen Đorđević), Sirin (r. Senad Šahmanović), Sunce mamino (r. Kosta Đorđević) i Živi i zdravi (r. Ivan Marinović). 

Dodjeljuje im se Zlatna arena za najbolju hrvatsku manjinsku koprodukciju i do tri Zlatne arene nekoj od ostalih kategorija.

Znate li nešto više o temi ili želite prijaviti grešku u tekstu?

Post Comment